Fuzion Floors Pemberton Carpet Tile Pioneer
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| SKU | PB80106 |
| Width | 10" |
| Length | 39.37 |
| Installation | Full Spread Glue |
| Certifications | CRI Green Label Plus |
| Warranty | Lifetime Limited Commercial Warranty |
| Carton Size | 6 |
| Weight | 37.5 |
| Country | CA |
| Fiber System | Solution dyed Nylon |
| Backing System | Polyolefin backing, PVC free |
| Pile Weight | 15 oz. /sq. yard |
| Gauge | 1/12" |
| Density | 6612 oz. /yd³ |
| Lang | EN |
| Color Tone | Greys |
| Accessories | 3200-1 |
| Location | Below Grade, Main Floor, Upper Level |
| Style Vibe | Contemporary/Industrial |
| Commercial Usage | No |
| Radiant Heat Compatible | No |
| Tile Layout | Ashlar, Brick, Herringbone |
| Productid | 15032 |
| Title | Pioneer |
| Productwidth | 10" |
| Subtitle | Carpet Tile |
| Dollarindicator | $ |
| Collectionspec | Pemberton(80) Collection |
| Collectionname | Pemberton(80) |
| Enablequickviewmodal | True |
| Enableproductcompare | True |
| Collection | Pemberton(80) |
| Price Range | $ |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Nestled in the shadow of Mount Currie, the Pemberton Collection draws its inspiration from the untamed beauty of British Columbia’s mountain valleys. Each plank captures the textures and tones of alpine forests, wildflower meadows, and glacial ridges, blending organic patterns with timeless durability. This collection brings the spirit of Pemberton’s landscapes into any interior — grounding spaces with nature’s strength and elevating them with its quiet elegance.
More from Fuzion Floors Pemberton Carpet Tile
View More →Product Information
| SKU | PB80106 |
| Width | 10" |
| Length | 39.37 |
| Installation | Full Spread Glue |
| Certifications | CRI Green Label Plus |
| Warranty | Lifetime Limited Commercial Warranty |
| Carton Size | 6 |
| Weight | 37.5 |
| Country | CA |
| Fiber System | Solution dyed Nylon |
| Backing System | Polyolefin backing, PVC free |
| Pile Weight | 15 oz. /sq. yard |
| Gauge | 1/12" |
| Density | 6612 oz. /yd³ |
| Lang | EN |
| Color Tone | Greys |
| Accessories | 3200-1 |
| Location | Below Grade, Main Floor, Upper Level |
| Style Vibe | Contemporary/Industrial |
| Commercial Usage | No |
| Radiant Heat Compatible | No |
| Tile Layout | Ashlar, Brick, Herringbone |
| Productid | 15032 |
| Title | Pioneer |
| Productwidth | 10" |
| Subtitle | Carpet Tile |
| Dollarindicator | $ |
| Collectionspec | Pemberton(80) Collection |
| Collectionname | Pemberton(80) |
| Enablequickviewmodal | True |
| Enableproductcompare | True |
| Collection | Pemberton(80) |
| Price Range | $ |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















