Oakel City Master Step Curtis Laminate Flooring
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Oakel City Floor |
| Collection | Master Step |
| Name | Curtis |
| SKU | MS7507 |
| Product Type | Laminate Flooring |
| Water Resistance | 72 Hours Water Resistant |
| Waterproof Rating | 10% Water Absorption Expansion Rate |
| Abrasive Class Rating | AC5 |
| Finish | Embossed in Register (EIR) |
| Bevel | 4 Side Painted Bevelled |
| Locking System | Drok Lock |
| Width | 7 11/16" |
| Length | 59 9/16" |
| Thickness mm | 12 |
| Planks Per Box | 6 |
| SQFT Per Box | 19.15 |
| Flush Square Nosing | 27 x 115 x 2400 mm |
| Stair Board | 42 x 300 x 1200 mm |
| Reducer | 15 x 45 x 2400 mm |
| T Moulding | 12 x 45 x 2400 mm |
| Residential Warranty | 25 Years |
| Certifications | FloorScore, CARB Phase 2, CE, Atlas, EUTR, SGS |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Oakel City Floor Master Step Curtis laminate flooring is engineered with a 12mm AC5-rated core for long-term wear resistance. Curtis Oakel City Floor includes 72-hour water resistance and a 10% expansion tolerance in a 7 11/16" by 59 9/16" plank profile. The surface features Embossed in Register detailing and 4-side painted bevelled edges. Installed using the Drok Lock floating system and certified FloorScore, CARB Phase 2, CE, Atlas, EUTR, and SGS compliant.
More from Master Step
View More →Product Information
| Brand | Oakel City Floor |
| Collection | Master Step |
| Name | Curtis |
| SKU | MS7507 |
| Product Type | Laminate Flooring |
| Water Resistance | 72 Hours Water Resistant |
| Waterproof Rating | 10% Water Absorption Expansion Rate |
| Abrasive Class Rating | AC5 |
| Finish | Embossed in Register (EIR) |
| Bevel | 4 Side Painted Bevelled |
| Locking System | Drok Lock |
| Width | 7 11/16" |
| Length | 59 9/16" |
| Thickness mm | 12 |
| Planks Per Box | 6 |
| SQFT Per Box | 19.15 |
| Flush Square Nosing | 27 x 115 x 2400 mm |
| Stair Board | 42 x 300 x 1200 mm |
| Reducer | 15 x 45 x 2400 mm |
| T Moulding | 12 x 45 x 2400 mm |
| Residential Warranty | 25 Years |
| Certifications | FloorScore, CARB Phase 2, CE, Atlas, EUTR, SGS |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















