Woden Diamond 901 Sea Breeze Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Woden Flooring |
| Collection | Woden 9 Collection Luxury Vinyl Plank |
| Name | Sea Breeze |
| SKU | Woden-901 |
| Product Type | SPC Click Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 9 |
| Core Thickness mm | 7 |
| Pad Thickness mm | 2 |
| Width inch | 7" |
| Length inch | 60" |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Edge Detail | 4-sided painted bevel |
| Finish | Embossed |
| Lock System | 5G push lock click system |
| Certification | FloorScore |
| Iic | 73 |
| Stc | 72 |
| Coverage SQFT Per Box | 14.76 |
| Weight lbs Per Box | 45 |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 14.76 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
503 from the Woden 5mm Loose Lay collection is a loose lay luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Built to 5 mm thickness with a 20 mil wear layer, pure vinyl core, it installs via loose lay with glue assistance in a 7-7/16" x 48" format covering 25.00 sq ft per carton. This waterproof vinyl plank flooring is suited for commercial and residential renovations where removable flooring is required. Colour sample available in store — contact Squarefoot Flooring in Mississauga or Barrie for details. SKU: Woden-503.
More from Woden 9
View More →Product Information
| Brand | Woden Flooring |
| Collection | Woden 9 Collection Luxury Vinyl Plank |
| Name | Sea Breeze |
| SKU | Woden-901 |
| Product Type | SPC Click Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 9 |
| Core Thickness mm | 7 |
| Pad Thickness mm | 2 |
| Width inch | 7" |
| Length inch | 60" |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Edge Detail | 4-sided painted bevel |
| Finish | Embossed |
| Lock System | 5G push lock click system |
| Certification | FloorScore |
| Iic | 73 |
| Stc | 72 |
| Coverage SQFT Per Box | 14.76 |
| Weight lbs Per Box | 45 |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
| SQFT Per Box | 14.76 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support














