Twelve Oaks Excellence Hazy Trails Laminate Flooring
SKU: LAM153
$3.15per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:103.00 sqft
Estimated total:$324.45
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:103.00 sqft
Estimated total:$324.45
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | Hazy Trails |
| Collection | Excellence |
| Brand | Twelve Oaks |
| SKU | LAM153 |
| Product Type | Water Resistant Laminate Flooring |
| Water Resistant | true |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness mm | 8.0 |
| Thickness in | 0.31 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 47 9/10 |
| Size in | 47.87 in x 7.72 in x 0.31 in |
| Certification | FloorScore, CARB/EPA compliant |
| Coverage SQFT Per Box | 20.6 |
| Weight Lb Per Box | 31.0 |
| Warranty Residential | Lifetime residential |
| Warranty Commercial | 12-year light commercial |
| Boxes Per Pallet | 70.0 |
| Coverage SQFT Per Pallet | 1442.0 |
| Width mm | 196.0 |
| Length mm | 1216.0 |
| Size mm | 8 mm x 196 mm x 1216 mm |
| Locking System | Valinge 5G |
| Core | High density Hydra-Sure HDF core |
| Surface Finish | Super matte EIR |
| SQFT Per Box | 20.6 |

Click to zoom in
About this product
Twelve Oaks Excellence Hazy Trails is an 8mm AC4 water resistant laminate with super matte EIR surface, Hydra-Sure HDF core and strong Valinge 5G locking for easy installation and long-lasting performance.
More from Excellence Twelve Oaks
View More →Product Information
| Product Name | Hazy Trails |
| Collection | Excellence |
| Brand | Twelve Oaks |
| SKU | LAM153 |
| Product Type | Water Resistant Laminate Flooring |
| Water Resistant | true |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness mm | 8.0 |
| Thickness in | 0.31 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 47 9/10 |
| Size in | 47.87 in x 7.72 in x 0.31 in |
| Certification | FloorScore, CARB/EPA compliant |
| Coverage SQFT Per Box | 20.6 |
| Weight Lb Per Box | 31.0 |
| Warranty Residential | Lifetime residential |
| Warranty Commercial | 12-year light commercial |
| Boxes Per Pallet | 70.0 |
| Coverage SQFT Per Pallet | 1442.0 |
| Width mm | 196.0 |
| Length mm | 1216.0 |
| Size mm | 8 mm x 196 mm x 1216 mm |
| Locking System | Valinge 5G |
| Core | High density Hydra-Sure HDF core |
| Surface Finish | Super matte EIR |
| SQFT Per Box | 20.6 |
















