Evergreen Waterproof 72777 Laminate Flooring
SKU: EV-72777
$2.99per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.00 sqft
Estimated total:$304.98
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.00 sqft
Estimated total:$304.98
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | 72777 |
| Collection | Evergreen 12mm |
| Brand | Evergreen Laminate |
| SKU | EV-72777 |
| Product Type | Laminate |
| Water Resistant | Yes, 72 Hours |
| AC Rating | AC4 |
| Surface Texture | Embossed |
| Certification | FloorScore |
| Warranty Residential | 25 Years Limited |
| Boxes Per Pallet | 50.0 |
| SQFT Per Box | 20.4 |
| SQFT Per Pallet | 1020.0 |
| Pad Attached | False |
| Length | 48" |
| Width | 7 3/4 |
| Thickness | 12mm |
| Warranty Light Commercial | 10 Years Limited |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Evergreen Laminate 72777 in the Evergreen 12mm Waterproof Laminate collection is an AC4 embossed laminate plank with 12mm thickness and 72-hour waterproof protection, suitable for family homes and light commercial spaces.
More from Evergreen 12mm Laminate
View More →Product Information
| Product Name | 72777 |
| Collection | Evergreen 12mm |
| Brand | Evergreen Laminate |
| SKU | EV-72777 |
| Product Type | Laminate |
| Water Resistant | Yes, 72 Hours |
| AC Rating | AC4 |
| Surface Texture | Embossed |
| Certification | FloorScore |
| Warranty Residential | 25 Years Limited |
| Boxes Per Pallet | 50.0 |
| SQFT Per Box | 20.4 |
| SQFT Per Pallet | 1020.0 |
| Pad Attached | False |
| Length | 48" |
| Width | 7 3/4 |
| Thickness | 12mm |
| Warranty Light Commercial | 10 Years Limited |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















