Next Floor Context & Highlight Carpet Tiles Midnight Flare
SKU: nx-2014
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| SKU | nx-2014 |
| Brand | Next Floor |
| Collection | Context & Highlight |
| Collection Color Code | 706/707 |
| Type | Carpet Tile |
| Name | Midnight Flare |
| Fiber System | Solution Dyed Nylon |
| Pile Weight | 18 oz/SY |
| Gauge | 1/12th 2.1 mm |
| Density | 5500 |
| Format | 19.7" x 39.4" (50 cm x 100 cm) |
| Installation Methods | Basketweave, Brick, End Block, Herringbone, Monolithic, Random Ashlar, Regular Ashlar |
| Installation | Full Spread Adhesive (NEXT 1200™ recommended) |
| Warranty | Lifetime Stain Resistance, Lifetime Backing Performance, Lifetime Commercial Wear |
| Wear Layer Thickness | 2.1mm |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Next Floor Context & Highlight Carpet Tiles Midnight Flare - Shop the best prices and deals on Carpet Tiles at Squarefoot Flooring.
More from Context 706 & Highlight 707
View More →Product Information
| SKU | nx-2014 |
| Brand | Next Floor |
| Collection | Context & Highlight |
| Collection Color Code | 706/707 |
| Type | Carpet Tile |
| Name | Midnight Flare |
| Fiber System | Solution Dyed Nylon |
| Pile Weight | 18 oz/SY |
| Gauge | 1/12th 2.1 mm |
| Density | 5500 |
| Format | 19.7" x 39.4" (50 cm x 100 cm) |
| Installation Methods | Basketweave, Brick, End Block, Herringbone, Monolithic, Random Ashlar, Regular Ashlar |
| Installation | Full Spread Adhesive (NEXT 1200™ recommended) |
| Warranty | Lifetime Stain Resistance, Lifetime Backing Performance, Lifetime Commercial Wear |
| Wear Layer Thickness | 2.1mm |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















