Simba Galaxy 589531-1 Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Simba |
| Collection | Galaxy |
| Name | 589531-1 |
| SKU | SIMBA-589531-1 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | SPC Rigid Core |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Width | 9" |
| Length | 60" |
| Thickness mm | 8 |
| Underlayment | 2mm IXPE |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Lock System | Drop Lock 5G |
| Edge | Pressed U-Groove |
| SQFT Per Box | 18.72 |
| Certification | FloorScore Certified |
| Residential Warranty | 20 years |
| Commercial Warranty | 5 years |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
589531-1 from the Simba Galaxy collection is an SPC luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Built to 8 mm thickness with a 20 mil wear layer and Drop Lock 5G floating click system, it steps up in structural depth in a wide 9" x 60" plank format with a pressed U-groove edge and pre-attached 2 mm IXPE pad. This SPC vinyl plank flooring is 100% waterproof and FloorScore certified, covering 18.72 sq ft per carton. Backed by a 20-year residential and 5-year commercial limited warranty. Colour sample available in store — contact Squarefoot Flooring in Mississauga or Barrie for details. SKU: SIMBA-589531-1.
More from Galaxy
View More →Product Information
| Brand | Simba |
| Collection | Galaxy |
| Name | 589531-1 |
| SKU | SIMBA-589531-1 |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | SPC Rigid Core |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Width | 9" |
| Length | 60" |
| Thickness mm | 8 |
| Underlayment | 2mm IXPE |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Lock System | Drop Lock 5G |
| Edge | Pressed U-Groove |
| SQFT Per Box | 18.72 |
| Certification | FloorScore Certified |
| Residential Warranty | 20 years |
| Commercial Warranty | 5 years |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















