Toucan Waterproof TF6603 Santa Fe Laminate Flooring
SKU: Toucan-TF6603
$2.68per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.80 sqft
Estimated total:$275.50
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.80 sqft
Estimated total:$275.50
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | 6603 Santa Fe |
| Collection | TF66 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF6603 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 48 |
| Size in | 47.96 x 7.72 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 46.96 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 21.3 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 20.56 |
| Pcs Per Box | 8.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm TF66 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 1.9099 |
| Boxes Per Skid | 35.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Toucan 6603 Santa Fe in the 12mm TF66 Series delivers 72 hour waterproof performance with AC4 durability, embossed in register wood look and high water resistance HDF core for long lasting style.
More from TF66
View More →Product Information
| Product Name | 6603 Santa Fe |
| Collection | TF66 |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF6603 |
| Product Type | Waterproof Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 48 |
| Size in | 47.96 x 7.72 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 46.96 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 21.3 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 20.56 |
| Pcs Per Box | 8.0 |
| Core Material | HIGH WATER-RESISTANCE HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm TF66 Series 72H Waterproof |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 72 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 1.9099 |
| Boxes Per Skid | 35.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















