Biyork Floors Riptide Point Break Laminate Flooring
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | Point Break |
| Collection | Riptide |
| Brand | Biyork Floors |
| SKU | BYKRPTDWP12PB |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| Surface Texture | Embossed |
| Installation | Valinge 5G Click, Float |
| Certification | FloorScore |
| Radiant Heat | Approved |
| Edge Profile | Painted Bevel |
| Gloss Level | 7-11° |
| Transitions | Matching T-mould, Reducer and Overlap Stair Nose |
| Cartons Per Pallet | 65.0 |
| Residential Warranty | 30 Years |
| Plank Size | 47.87 x 7.72 x 1/2 in (1216 x 196 x 12mm) |
| Planks Per Carton | 6.0 |
| Square Footage Per Carton | 15.39 SF |
| Carton Dimensions | 1230 x 206 x 75mm |
| Carton Weight | 15.05 KG |
| Square Footage Per Pallet | 1000.35 SF |
| Light Commercial Warranty | 5 Years |
| Wear Layer Thickness | AC4 (58g) |
| SQFT Per Box | 15.39 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Biyork Floors Riptide Point Break is part of the Riptide collection, designed to offer style and performance. It features a embossed finish and comes with a 12mm thickness for added durability. Each plank measures 7.72" wide by 47.87" long, covering about 15.39 sq ft per box. Installation is simple with the click system. This laminate is rated AC4 for durability. Certified under FloorScore standards.
More from Riptide
View More →Product Information
| Product Name | Point Break |
| Collection | Riptide |
| Brand | Biyork Floors |
| SKU | BYKRPTDWP12PB |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| Surface Texture | Embossed |
| Installation | Valinge 5G Click, Float |
| Certification | FloorScore |
| Radiant Heat | Approved |
| Edge Profile | Painted Bevel |
| Gloss Level | 7-11° |
| Transitions | Matching T-mould, Reducer and Overlap Stair Nose |
| Cartons Per Pallet | 65.0 |
| Residential Warranty | 30 Years |
| Plank Size | 47.87 x 7.72 x 1/2 in (1216 x 196 x 12mm) |
| Planks Per Carton | 6.0 |
| Square Footage Per Carton | 15.39 SF |
| Carton Dimensions | 1230 x 206 x 75mm |
| Carton Weight | 15.05 KG |
| Square Footage Per Pallet | 1000.35 SF |
| Light Commercial Warranty | 5 Years |
| Wear Layer Thickness | AC4 (58g) |
| SQFT Per Box | 15.39 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















