Grandeur Bliss Treehouse Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Grandeur |
| Collection | Bliss |
| Name | Treehouse |
| SKU | GRAN-BLI-TREEHOUSE |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC Core |
| Structure | 7.0mm WPC + 1.5mm Cork |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Width | 9" |
| Length | 60" |
| Thickness mm | 8.5 |
| Underlayment | 1.5mm Cork |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Lock System | Valinge 5G Click |
| Edges | 4-Sided Micro Bevel |
| Finish | UV Coating |
| Gloss Level | Matte |
| Color Variation | Medium |
| SQFT Per Box | 26.41 |
| Installation Grade | On, above, or below grade |
| Radiant Heat | Suitable with limitations |
| Iic Rating | 73 |
| Stc Rating | 72 |
| Certification | FloorScore, GreenGuard |
| Accessories | Matching T-mould, Reducer, Stair Nosings, Floor Vents |
| Wear Layer Thickness | 0.55 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Treehouse from the Grandeur Bliss collection is a WPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Grandeur Bliss Treehouse is built to 8.5 mm total thickness (7mm WPC + 1.5mm cork) with a 22 mil wear layer, UV matte coating, four-sided micro bevel edge, and Valinge 5G Click system. Bliss Treehouse Grandeur features a wide 9" x 60" plank format rated IIC 73/STC 72, FloorScore and GreenGuard certified, covering 26.41 sq ft per carton, and installs on, above, or below grade. This WPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Treehouse features a warm golden elevated canopy-blonde tone with natural organic grain suited for backyard childhood adventure and everyday casual interiors. Matching T-mould, reducers, stair nosings, and floor vents are available. SKU: GRAN-BLI-TREEHOUSE.
More from Bliss
View More →Product Information
| Brand | Grandeur |
| Collection | Bliss |
| Name | Treehouse |
| SKU | GRAN-BLI-TREEHOUSE |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC Core |
| Structure | 7.0mm WPC + 1.5mm Cork |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Width | 9" |
| Length | 60" |
| Thickness mm | 8.5 |
| Underlayment | 1.5mm Cork |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Lock System | Valinge 5G Click |
| Edges | 4-Sided Micro Bevel |
| Finish | UV Coating |
| Gloss Level | Matte |
| Color Variation | Medium |
| SQFT Per Box | 26.41 |
| Installation Grade | On, above, or below grade |
| Radiant Heat | Suitable with limitations |
| Iic Rating | 73 |
| Stc Rating | 72 |
| Certification | FloorScore, GreenGuard |
| Accessories | Matching T-mould, Reducer, Stair Nosings, Floor Vents |
| Wear Layer Thickness | 0.55 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support














