Richmond Original Classic Thistle Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Richmond |
| Collection | Original Classic |
| Name | Thistle |
| SKU | RVIOGCLTHIS |
| Product Type | SPC Luxury Vinyl Plank |
| Overall Thickness mm | 5 |
| Core Thickness mm | 4 |
| Attached Pad mm | 1 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Width inch | 8 7/8" |
| Length inch | 60" |
| Edge Profile | Four sided colour matched bevel |
| Finish | TruMatte ultra-matte finish |
| Installation | Click floating Angle/Tap |
| Antimicrobial | Yes |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic | 66 |
| Stc | 68 |
| Radiant Heat | Approved for embedded radiant heat |
| Certification | Greenguard Gold |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 15 Year |
| Wear Layer Thickness | 0.55 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Thistle from the Richmond Original Classic collection is an SPC luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Built to 5 mm thickness with a 22 mil wear layer, TruMatte ultra-matte finish, and antimicrobial coating, it delivers a premium flat matte surface appearance with embedded radiant heat compatibility. The 8-7/8" x 60" plank format features a four-sided colour matched bevel edge, rated IIC 66/STC 68. It installs via Angle/Tap floating click with a 1 mm attached pad, Greenguard Gold certified. This SPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Backed by a lifetime residential and 15-year commercial limited warranty. Thistle offers a cool heathered grey-green tone with fine natural grain texture suited for Scottish highland and botanical garden-inspired interiors. SKU: RVIOGCLTHIS.
More from Original Classic
View More →Product Information
| Brand | Richmond |
| Collection | Original Classic |
| Name | Thistle |
| SKU | RVIOGCLTHIS |
| Product Type | SPC Luxury Vinyl Plank |
| Overall Thickness mm | 5 |
| Core Thickness mm | 4 |
| Attached Pad mm | 1 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Width inch | 8 7/8" |
| Length inch | 60" |
| Edge Profile | Four sided colour matched bevel |
| Finish | TruMatte ultra-matte finish |
| Installation | Click floating Angle/Tap |
| Antimicrobial | Yes |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic | 66 |
| Stc | 68 |
| Radiant Heat | Approved for embedded radiant heat |
| Certification | Greenguard Gold |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 15 Year |
| Wear Layer Thickness | 0.55 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support














