NAF WPC Thames Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | NAF |
| Collection | NAF WPC Luxury Vinyl Plank |
| Name | Thames |
| SKU | NAF-WPC-Thames |
| Product Type | WPC Click Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 10 |
| Core Thickness mm | 8 |
| Pad Thickness mm | 2 |
| Width inch | 8 31/32" |
| Length inch | 60" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Edge Detail | Painted 4-sided bevel |
| Finish | Deep textured |
| Lock System | Valinge 5G Drop Lock |
| Attached Pad | HUSSSH IXPE |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore |
| Iic Rating | 80 |
| Stc Rating | 78 |
| Coverage SQFT Per Box | 29.92 |
| Planks Per Box | 8 |
| Boxes Per Pallet | 48 |
| Warranty | 30 Year Residential / 5 Year Light Commercial |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 29.92 |
| Technical Data Sheet | Download |

About this product
Thames from the NAF WPC Luxury Vinyl Plank collection is a WPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. NAF WPC Luxury Vinyl Plank Thames is built to 10 mm total thickness (8mm WPC core + 2mm HUSSSH IXPE attached pad) with a 20 mil wear layer, deep texture, four-sided painted bevel edge, and Valinge 5G Drop Lock click system. WPC Luxury Vinyl Plank Thames NAF features a wide 8-31/32" x 60" plank format rated IIC 80/STC 78, FloorScore certified, covering 29.92 sq ft per carton. This WPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Thames delivers a warm earthy London river-brown tone with natural organic grain suited for Thames waterfront and everyday classic casual British interiors. Backed by a 30-year residential and 5-year light commercial warranty. SKU: NAF-WPC-Thames.
More from WPC
View More →Related Collections
Product Information
| Brand | NAF |
| Collection | NAF WPC Luxury Vinyl Plank |
| Name | Thames |
| SKU | NAF-WPC-Thames |
| Product Type | WPC Click Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 10 |
| Core Thickness mm | 8 |
| Pad Thickness mm | 2 |
| Width inch | 8 31/32" |
| Length inch | 60" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Edge Detail | Painted 4-sided bevel |
| Finish | Deep textured |
| Lock System | Valinge 5G Drop Lock |
| Attached Pad | HUSSSH IXPE |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore |
| Iic Rating | 80 |
| Stc Rating | 78 |
| Coverage SQFT Per Box | 29.92 |
| Planks Per Box | 8 |
| Boxes Per Pallet | 48 |
| Warranty | 30 Year Residential / 5 Year Light Commercial |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 29.92 |
| Technical Data Sheet | Download |
