Toucan SPC9 TFSPC902-F Cocoa Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Toucan Flooring |
| Collection | SPC9 Series |
| Name | Cocoa |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| SKU | TFSPC902-F |
| Overall Thickness | 9mm |
| Core Thickness | 7.5mm |
| Pad Thickness | 1.5mm |
| Length | 59 13/16" |
| Width | 7" |
| SQFT Per Box | 17.67 |
| Boxes Per Pallet | 50 |
| Surface | Antique Wood Texture, EIR |
| Edge | Genius Edge (Pillow Bevel) |
| Certification | FloorScore |
| Construction | SPC |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Warranty | 15 Year Commercial, 30 Year Residential |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| Technical Data Sheet | Download |

About this product
Cocoa from the Toucan SPC9 Series is an SPC luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Built to 9 mm total thickness with a 20 mil wear layer, antique wood EIR texture surface, Genius Edge (pillow bevel), and pre-attached 1.5 mm pad, it delivers the deepest profile in the Toucan SPC lineup in a 7" x 59-13/16" floating click format. FloorScore certified, covering 17.67 sq ft per carton. Backed by a 30-year residential and 15-year commercial limited warranty. Cocoa presents a warm deep cocoa-brown tone with natural rich grain suited for café and indulgent warm residential interiors. SKU: TFSPC902-F.
More from SPC9
View More →Product Information
| Brand | Toucan Flooring |
| Collection | SPC9 Series |
| Name | Cocoa |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| SKU | TFSPC902-F |
| Overall Thickness | 9mm |
| Core Thickness | 7.5mm |
| Pad Thickness | 1.5mm |
| Length | 59 13/16" |
| Width | 7" |
| SQFT Per Box | 17.67 |
| Boxes Per Pallet | 50 |
| Surface | Antique Wood Texture, EIR |
| Edge | Genius Edge (Pillow Bevel) |
| Certification | FloorScore |
| Construction | SPC |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Warranty | 15 Year Commercial, 30 Year Residential |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| Technical Data Sheet | Download |



















