Toucan Water Resistant TF6012-F Laminate Flooring
SKU: Toucan-TF6012-F
$2.68per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.55 sqft
Estimated total:$274.83
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:102.55 sqft
Estimated total:$274.83
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | TF6012-F |
| Collection | EIR |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF6012-F |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 47 4/5 |
| Size in | 47.84 x 7.72 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 41.67 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 18.9 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 20.51 |
| Pcs Per Box | 8.0 |
| Core Material | HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm EIR Water Resistant |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 36 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 1.9052 |
| Boxes Per Skid | 35.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Toucan TF6012-F water resistant laminate delivers 12mm AC4 performance with 36 hour protection against everyday spills and moisture. The embossed in register texture, HDF core and drop lock installation provide realistic style and quick fitting, while CARB2 and FloorScore certification support a healthier indoor environment.
More from TF6 EIR
View More →Product Information
| Product Name | TF6012-F |
| Collection | EIR |
| Brand | Toucan |
| SKU | Toucan-TF6012-F |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness in | 0.5 |
| Width in | 7 3/4 |
| Length in | 47 4/5 |
| Size in | 47.84 x 7.72 x 0.5 in |
| Certification | CARB2 & FloorScore® |
| Weight Lb Per Box | 41.67 |
| Warranty Residential | 30yrs |
| Warranty Commercial | 15yrs |
| Weight kg Per Box | 18.9 |
| Locking System | Drop Lock |
| SQFT Per Box | 20.51 |
| Pcs Per Box | 8.0 |
| Core Material | HDF |
| Collection Name | Toucan - 12mm EIR Water Resistant |
| Surface | Embossed in Register |
| Waterproof Hours | 36 hours |
| Underpad Attached | No |
| Recommended Room Type | LBKD |
| m2 Per Box | 1.9052 |
| Boxes Per Skid | 35.0 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















