Richmond Synergy Premium XL Statue Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Richmond |
| Collection | Synergy Premium XL |
| Name | Statue |
| SKU | RVISYPXSTAT |
| Product Type | Click Floating Luxury Vinyl Plank |
| Construction | Waterproof WPC core |
| Overall Thickness mm | 8 |
| Core Thickness mm | 6.5 |
| Attached Pad Thickness mm | 1.5 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Width mm | 228 |
| Width inch | 9" |
| Length mm | 1830 |
| Length inch | 72" |
| Edge Profile | Four sided colour matched bevel |
| Finish | Enhanced UV urethane finish with antimicrobial coating |
| Gloss Level | 4-6 |
| Installation | Click floating - Angle/Angle |
| Planks Per Carton | 6 |
| Coverage SQFT Per Carton | 26.95 |
| Cartons Per Pallet | 44 |
| Radiant Heat | Approved for embedded radiant heat |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 15 Year |
| Certification | FloorScore |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Wear Layer Thickness | 0.5 |
| SQFT Per Box | 26.95 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Statue from the Richmond Synergy Premium XL collection is a WPC luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Built to 8 mm thickness with a 20 mil wear layer, enhanced UV urethane finish with antimicrobial coating, and a waterproof WPC core, it delivers the same Synergy Premium quality in an expansive 9" x 72" wide-plank format. It installs via Angle/Angle floating click with a 1.5 mm attached pad, FloorScore certified, approved for embedded radiant heat, covering 26.95 sq ft per carton. Backed by a lifetime residential and 15-year commercial limited warranty. Statue features a cool pale grey-stone tone with subtle natural grain texture suited for classical sculpture and timeless contemporary interiors. SKU: RVISYPXSTAT.
More from Synergy Premium XL
View More →Product Information
| Brand | Richmond |
| Collection | Synergy Premium XL |
| Name | Statue |
| SKU | RVISYPXSTAT |
| Product Type | Click Floating Luxury Vinyl Plank |
| Construction | Waterproof WPC core |
| Overall Thickness mm | 8 |
| Core Thickness mm | 6.5 |
| Attached Pad Thickness mm | 1.5 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Width mm | 228 |
| Width inch | 9" |
| Length mm | 1830 |
| Length inch | 72" |
| Edge Profile | Four sided colour matched bevel |
| Finish | Enhanced UV urethane finish with antimicrobial coating |
| Gloss Level | 4-6 |
| Installation | Click floating - Angle/Angle |
| Planks Per Carton | 6 |
| Coverage SQFT Per Carton | 26.95 |
| Cartons Per Pallet | 44 |
| Radiant Heat | Approved for embedded radiant heat |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 15 Year |
| Certification | FloorScore |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Wear Layer Thickness | 0.5 |
| SQFT Per Box | 26.95 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support













