NAF Royal St. James Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | NAF |
| Collection | Royal |
| Name | St. James |
| SKU | NAF-Royal-St.James |
| Product Type | SPC Click Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 8 |
| Core Thickness mm | 6.5 |
| Pad Thickness mm | 1.5 |
| Width inch | 7 3/16" |
| Length inch | 60" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Edge Detail | 4-sided painted bevel |
| Finish | Deep textured ceramic UV |
| Lock System | Valinge 5Gi Drop Lock |
| Attached Pad | IXPE |
| Certification | FloorScore |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Coverage SQFT Per Box | 17.91 |
| Boxes Per Pallet | 55 |
| Radiant Heat | Hydronic systems only |
| Warranty | Residential / Light Commercial |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 17.91 |

About this product
St. James from the NAF Royal collection is an SPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. NAF Royal St. James is built to 8 mm total thickness (6.5mm SPC + 1.5mm IXPE attached pad) with a 20 mil wear layer, deep textured ceramic UV finish, four-sided painted bevel edge, and Valinge 5Gi Drop Lock click system. Royal St. James NAF features a 7-3/16" x 60" plank format, FloorScore certified, covering 17.91 sq ft per carton. This SPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. St. James offers a warm earthy London palace park-brown tone with natural organic grain suited for St. James's Palace and everyday classic casual royal interiors. SKU: NAF-Royal-St.James.
More from Royal
View More →Product Information
| Brand | NAF |
| Collection | Royal |
| Name | St. James |
| SKU | NAF-Royal-St.James |
| Product Type | SPC Click Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 8 |
| Core Thickness mm | 6.5 |
| Pad Thickness mm | 1.5 |
| Width inch | 7 3/16" |
| Length inch | 60" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Edge Detail | 4-sided painted bevel |
| Finish | Deep textured ceramic UV |
| Lock System | Valinge 5Gi Drop Lock |
| Attached Pad | IXPE |
| Certification | FloorScore |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Coverage SQFT Per Box | 17.91 |
| Boxes Per Pallet | 55 |
| Radiant Heat | Hydronic systems only |
| Warranty | Residential / Light Commercial |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 17.91 |


















