4 Corners Metro London
SKU: 4 Corners - London
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:105.00 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:105.00 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product | London |
| Brand | 4 Corners |
| Collection | Metro |
| Thickness | 3mm |
| Width | 48" |
| Length | 7" |
| Sound Transmission Iic | 57 (72-100 with sound-barrier underlay) |
| Certification | FloorScore |
| Healthy Floor | No use of phthalates, nano silver and FloorScore certified for low VOC emissions |
| Material | Luxury Vinyl Plank with stablizing fibreglass core, non-slip padded backing |
| SQFT Per Box | 35 |
| Planks Per Box | 15 |
| Boxes Per Pallet | 55 |
| Pallet Coverage | 1925 |
| Weight Box | 40 lbs. (18 kg) |
| Weight Pallet | 2182 lbs. (990 kg) |
| Wear Layer Thickness | 20 mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
London in the 4 Corners Metro collection pairs European sophistication with reliable construction. These dryback glue-down vinyl planks are FloorScore certified, measure 3mm thick, and feature a 20 mil wear layer. At 7.08" x 48.03" and 35 sq. ft. per box, London is designed to elevate interior spaces with enduring style.
More from Metro
View More →Product Information
| Product | London |
| Brand | 4 Corners |
| Collection | Metro |
| Thickness | 3mm |
| Width | 48" |
| Length | 7" |
| Sound Transmission Iic | 57 (72-100 with sound-barrier underlay) |
| Certification | FloorScore |
| Healthy Floor | No use of phthalates, nano silver and FloorScore certified for low VOC emissions |
| Material | Luxury Vinyl Plank with stablizing fibreglass core, non-slip padded backing |
| SQFT Per Box | 35 |
| Planks Per Box | 15 |
| Boxes Per Pallet | 55 |
| Pallet Coverage | 1925 |
| Weight Box | 40 lbs. (18 kg) |
| Weight Pallet | 2182 lbs. (990 kg) |
| Wear Layer Thickness | 20 mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support














