MSI Cyrus Cranton Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | MSI |
| Collection | Cyrus |
| Name | Cranton |
| SKU | VTRCRANTO7X48-5MM-12MIL |
| Product Type | Rigid Core Vinyl Plank |
| Construction | Rigid Core |
| Installation Method | Float Click |
| Primary Installation Type | Float Click |
| Width inch | 7" |
| Length inch | 48" |
| Overall Thickness mm | 5 |
| Core Thickness mm | 4 |
| Attached Pad | 1mm IXPE |
| Attached Pad mm | 1 |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Finish | Matte |
| Surface | Standard Wood Grain |
| Locking System | Patented Locking System (Angle / Angle) |
| Certifications | FloorScore Certified, Greenguard Gold |
| Phthalate Free | Yes |
| Virgin Vinyl | 100% virgin vinyl |
| Astm F2199 | Passes |
| Astm F1914 | Passes (PSI Equivalent > 5,000 lbs.) |
| Astm F1514 | Passes |
| Astm F1515 | Passes |
| Astm 648 | >0.45 watts/CM2, NFPA Class 1 |
| Astm E662 | <450 |
| Astm E492 E989 | 72 - drop ceiling / 54 - 6" slab |
| Astm E2179 | Δ IIC ≥ 26 dB |
| Astm F925 | Passes |
| Astm D5116 | Passes < 100 mg/m |
| Astm D2047 | ≥0.6 (Dry) |
| Scratch Scuff Abrasion Properties | Very Good |
| Phillips Castor Chair | Passes @ 25,000 cycles |
| Warranty Residential | Lifetime |
| Warranty Light Commercial | 10 Year |
| Warranty Commercial | N/A |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Cranton by MSI from the Cyrus Collection is a waterproof rigid core luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. MSI Cyrus Cranton is built to 5 mm total thickness (4mm rigid core + 1mm IXPE) with a 12 mil scratch and stain resistant wear layer and angle/angle patented locking float click installation. Cyrus Cranton MSI features a 7" x 48" plank format rated IIC 72/STC 54, FloorScore and GreenGuard Gold certified, phthalate free, 100% virgin vinyl. This SPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Cranton carries a warm earthy English village grant estate-brown tone with natural organic grain suited for Northamptonshire countryside and everyday warm casual traditional interiors. Backed by a lifetime residential and 10-year light commercial warranty. SKU: VTRCRANTO7X48-5MM-12MIL.
More from Cyrus
View More →Product Information
| Brand | MSI |
| Collection | Cyrus |
| Name | Cranton |
| SKU | VTRCRANTO7X48-5MM-12MIL |
| Product Type | Rigid Core Vinyl Plank |
| Construction | Rigid Core |
| Installation Method | Float Click |
| Primary Installation Type | Float Click |
| Width inch | 7" |
| Length inch | 48" |
| Overall Thickness mm | 5 |
| Core Thickness mm | 4 |
| Attached Pad | 1mm IXPE |
| Attached Pad mm | 1 |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Wear Layer mm | 0.3 |
| Finish | Matte |
| Surface | Standard Wood Grain |
| Locking System | Patented Locking System (Angle / Angle) |
| Certifications | FloorScore Certified, Greenguard Gold |
| Phthalate Free | Yes |
| Virgin Vinyl | 100% virgin vinyl |
| Astm F2199 | Passes |
| Astm F1914 | Passes (PSI Equivalent > 5,000 lbs.) |
| Astm F1514 | Passes |
| Astm F1515 | Passes |
| Astm 648 | >0.45 watts/CM2, NFPA Class 1 |
| Astm E662 | <450 |
| Astm E492 E989 | 72 - drop ceiling / 54 - 6" slab |
| Astm E2179 | Δ IIC ≥ 26 dB |
| Astm F925 | Passes |
| Astm D5116 | Passes < 100 mg/m |
| Astm D2047 | ≥0.6 (Dry) |
| Scratch Scuff Abrasion Properties | Very Good |
| Phillips Castor Chair | Passes @ 25,000 cycles |
| Warranty Residential | Lifetime |
| Warranty Light Commercial | 10 Year |
| Warranty Commercial | N/A |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















