MSI Woodhills Coral Ash Oak Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | MSI |
| Collection | Woodhills |
| Name | Coral Ash Oak |
| SKU | VTWCORASH6.5X48-7MM |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | Rigid Core |
| Installation | Click Lock |
| Width | 6-1/2" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 7 |
| Wear Layer Mil | N/A |
| Wear Layer mm | 1.2 |
| Finish | Matte |
| Texture | Wood Grain |
| Style | Wood |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Stc Rating | 53 |
| Iic Rating | 53 |
| Certification | FloorScore, Greenguard |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 15-Year |
| Wear Layer Thickness | 47.25mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Coral Ash Oak by MSI from the Woodhills Collection is a waterproof rigid core luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. MSI Woodhills Coral Ash Oak is built to 7 mm thickness with a 1.2mm wear layer, wood grain texture, and click lock floating installation. Woodhills Coral Ash Oak MSI features a 6-1/2" x 48" plank format rated IIC 53/STC 53, FloorScore and GreenGuard certified. This SPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Coral Ash Oak delivers a warm pale coral reef ash-cream oak tone with natural subtle grain suited for coastal tide pool-inspired and everyday softly casual warm contemporary interiors. Backed by a lifetime residential and 15-year commercial warranty. SKU: VTWCORASH6.5X48-7MM.
More from Woodhills
View More →Product Information
| Brand | MSI |
| Collection | Woodhills |
| Name | Coral Ash Oak |
| SKU | VTWCORASH6.5X48-7MM |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | Rigid Core |
| Installation | Click Lock |
| Width | 6-1/2" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 7 |
| Wear Layer Mil | N/A |
| Wear Layer mm | 1.2 |
| Finish | Matte |
| Texture | Wood Grain |
| Style | Wood |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Stc Rating | 53 |
| Iic Rating | 53 |
| Certification | FloorScore, Greenguard |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 15-Year |
| Wear Layer Thickness | 47.25mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















