MSI Laurel Reserve Coastal Cottage Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | MSI |
| Collection | Laurel Reserve |
| Name | Coastal Cottage |
| SKU | VTRCOACOT9X48-8MM-22MIL |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | Rigid Core |
| Installation | Click Lock |
| Core Thickness mm | 6 |
| Underlayment | 2mm IXPE attached pad |
| Width | 9" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 8 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Finish | Textured |
| Edge | Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | ≥26 ΔIIC |
| Stc Rating | 72 (drop ceiling) / 54 (6" slab) |
| Fire Rating | Class 1 |
| Certification | FloorScore, Greenguard |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 25-Year |
| Commercial Warranty | 20-Year |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Coastal Cottage by MSI from the Laurel Reserve Collection is a waterproof rigid core luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. MSI Laurel Reserve Coastal Cottage is built to 8 mm total thickness (6mm rigid core + 2mm IXPE) with a 22 mil textured micro-bevel wear layer and click lock floating installation. Laurel Reserve Coastal Cottage MSI features an extra-wide 9" x 48" plank format rated IIC 72/STC 54, FloorScore and GreenGuard certified. This SPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Coastal Cottage features a cool pale seaside weatherboard cottage-white grey tone with natural subtle grain suited for Atlantic shoreline and everyday softly luminous casual contemporary interiors. Backed by a lifetime residential, 25-year light commercial and 20-year commercial warranty. SKU: VTRCOACOT9X48-8MM-22MIL.
More from Laurel Reserve
View More →Product Information
| Brand | MSI |
| Collection | Laurel Reserve |
| Name | Coastal Cottage |
| SKU | VTRCOACOT9X48-8MM-22MIL |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | Rigid Core |
| Installation | Click Lock |
| Core Thickness mm | 6 |
| Underlayment | 2mm IXPE attached pad |
| Width | 9" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 8 |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Finish | Textured |
| Edge | Micro Bevel |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Iic Rating | ≥26 ΔIIC |
| Stc Rating | 72 (drop ceiling) / 54 (6" slab) |
| Fire Rating | Class 1 |
| Certification | FloorScore, Greenguard |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Light Commercial Warranty | 25-Year |
| Commercial Warranty | 20-Year |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support


















