Next Floor Colorado Charcoal Rustic Oak Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Next Floor |
| Collection | Colorado 417 |
| Name | Charcoal Rustic Oak |
| SKU | NF-COL-417114 |
| Product Type | Glue Down Vinyl Plank |
| Width | 7 1/4" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 2.5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer Finish | UV-Cured Urethane |
| Edge | Beveled |
| Installation | Full Spread Adhesive (NEXT 1200™ Recommended) |
| SQFT Per Box | 41.1 |
| Pieces Per Box | 17 |
| Stc Rating | 64 |
| Iic Rating | 69 |
| Hiic Rating | 89 |
| Waterproof Warranty | Lifetime Waterproof |
| Residential Warranty | Lifetime Residential Wear |
| Commercial Warranty | 25-Year Commercial Wear |
| Certification | FloorScore Certified |
| Material | 100% Virgin PVC |
| Phthalate Free | Yes |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| Technical Data Sheet | Download |

About this product
Charcoal Rustic Oak from the Next Floor Colorado 417 collection is a glue-down luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Next Floor Colorado 417 Charcoal Rustic Oak is built to 2.5 mm thickness with a 20 mil UV-cured urethane wear layer, beveled edge, and full spread adhesive installation. Colorado 417 Charcoal Rustic Oak Next Floor features a 7-1/4" x 48" plank format rated IIC 69/STC 64, FloorScore certified, covering 41.1 sq ft per carton. This waterproof vinyl plank flooring is 100% waterproof. Charcoal Rustic Oak delivers a cool dark charcoal smoke-weathered rustic oak tone with natural bold grain suited for mountain lodge and dramatically moody contemporary casual interiors. Backed by a lifetime residential and 25-year commercial warranty. SKU: NF-COL-417114.
More from Colorado 417
View More →Product Information
| Brand | Next Floor |
| Collection | Colorado 417 |
| Name | Charcoal Rustic Oak |
| SKU | NF-COL-417114 |
| Product Type | Glue Down Vinyl Plank |
| Width | 7 1/4" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 2.5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer Finish | UV-Cured Urethane |
| Edge | Beveled |
| Installation | Full Spread Adhesive (NEXT 1200™ Recommended) |
| SQFT Per Box | 41.1 |
| Pieces Per Box | 17 |
| Stc Rating | 64 |
| Iic Rating | 69 |
| Hiic Rating | 89 |
| Waterproof Warranty | Lifetime Waterproof |
| Residential Warranty | Lifetime Residential Wear |
| Commercial Warranty | 25-Year Commercial Wear |
| Certification | FloorScore Certified |
| Material | 100% Virgin PVC |
| Phthalate Free | Yes |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| Technical Data Sheet | Download |
















