Biyork Hydrogen 5 PRO 3mm Chalk Luxury Vinyl Tile
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Biyork Floors |
| Collection | Hydrogen 5 PRO |
| Name | Chalk |
| SKU | BYKHPRO20CH |
| Product Type | Luxury Vinyl Tile |
| Installation Type | Glue Down |
| Construction | Dryback LVT |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Thickness mm | 3 |
| Width in | 12" |
| Length in | 24" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Finish | Embossed |
| SQFT Per Box | 37.85 |
| Certification | FloorScore Certified |
| Radiant Heat | Hydronic radiant heat approved |
| Residential Warranty | 30 years |
| Commercial Warranty | 10 years |
| Wear Layer Thickness | 20mil |

About this product
Lily Canvas from the Biyork Floors Hydrogen 5 PRO collection is a dryback luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Biyork Floors Hydrogen 5 PRO Lily Canvas is built to 3 mm thickness with a 20 mil wear layer, embossed finish, and direct glue-down installation — stepping up in wear protection for higher-traffic residential and commercial applications. Hydrogen 5 PRO Lily Canvas Biyork features a 7-3/8" x 48-5/16" plank format, hydronic radiant heat approved, and FloorScore certified, covering 39.52 sq ft per carton. This waterproof vinyl plank flooring is 100% waterproof. Lily Canvas features a warm soft botanical cream-white tone with natural fine grain suited for garden-inspired and casual everyday interiors. Backed by a 30-year residential and 10-year commercial limited warranty. SKU: BYKHPRO20LC.
More from Hydrogen 5 Pro
View More →Product Information
| Brand | Biyork Floors |
| Collection | Hydrogen 5 PRO |
| Name | Chalk |
| SKU | BYKHPRO20CH |
| Product Type | Luxury Vinyl Tile |
| Installation Type | Glue Down |
| Construction | Dryback LVT |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Thickness mm | 3 |
| Width in | 12" |
| Length in | 24" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Finish | Embossed |
| SQFT Per Box | 37.85 |
| Certification | FloorScore Certified |
| Radiant Heat | Hydronic radiant heat approved |
| Residential Warranty | 30 years |
| Commercial Warranty | 10 years |
| Wear Layer Thickness | 20mil |



















