Home's Pro Sydney Castletown Herringbone Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Home's Pro |
| Collection | Sydney |
| Name | Castletown |
| SKU | HP-SYD-6004 |
| Size | 5 15/16" x 29 9/16" |
| Thickness | 6mm |
| Underlayment | 1.5mm cork |
| Construction | SPC |
| Product Type | herringbone vinyl plank |
| Finish | Embossed in Register (EIR) |
| Edge | Painted bevel |
| Variation | 12 |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Stc | 74 |
| Iic | 73 |
| Cartons Per Pallet | 54 |
| SQFT Per Pallet | 1046.52 |
| Weight Per Carton | 40 lbs |
| Installation | Unilin Angle / Angle |
| Plank Type | A + B planks (8 each) |
| Radiant Heat | Yes |
| Warranty | 30 years residential, 10 years commercial |
| Accessories | Stair Tread & Riser, Square Stair Nose, Reducer, T-Mold |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 19.38 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Castletown from the Home's Pro Sydney collection is an SPC herringbone luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Home's Pro Sydney Castletown is built to 6 mm thickness with a 20 mil wear layer, Embossed in Register finish, painted bevel edge, Unilin Angle/Angle click system, and pre-attached 1.5mm cork underlayment. Sydney Castletown Home's Pro features a 5-15/16" x 29-9/16" herringbone A+B plank format rated IIC 73/STC 74, radiant heat approved, covering 19.38 sq ft per carton. This SPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Castletown features a warm earthy castle town-brown tone with natural bold EIR grain suited for heritage village and herringbone-pattern traditional casual interiors. Backed by a 30-year residential and 10-year commercial warranty. Matching stair tread & riser, square stair nose, reducer, and T-mold accessories are available. SKU: HP-SYD-6004.
More from Sydney Herringbone
View More →Product Information
| Brand | Home's Pro |
| Collection | Sydney |
| Name | Castletown |
| SKU | HP-SYD-6004 |
| Size | 5 15/16" x 29 9/16" |
| Thickness | 6mm |
| Underlayment | 1.5mm cork |
| Construction | SPC |
| Product Type | herringbone vinyl plank |
| Finish | Embossed in Register (EIR) |
| Edge | Painted bevel |
| Variation | 12 |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Stc | 74 |
| Iic | 73 |
| Cartons Per Pallet | 54 |
| SQFT Per Pallet | 1046.52 |
| Weight Per Carton | 40 lbs |
| Installation | Unilin Angle / Angle |
| Plank Type | A + B planks (8 each) |
| Radiant Heat | Yes |
| Warranty | 30 years residential, 10 years commercial |
| Accessories | Stair Tread & Riser, Square Stair Nose, Reducer, T-Mold |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 19.38 |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support










