Next Floor Patina Antique Pewter Vinyl Tile
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Next Floor |
| Collection | Patina 419 |
| Name | Antique Pewter |
| SKU | NF-PAT-419016 |
| Product Type | Glue Down Vinyl Tile |
| Width | 18" |
| Length | 24" |
| Thickness mm | 3 |
| Wear Layer Mil | 28 |
| Wear Layer Finish | UV-Cured Urethane |
| Edge | Beveled |
| Installation | Full Spread Adhesive (NEXT 1200™ Recommended) |
| Classification | ASTM F1700 Class III, Type B |
| SQFT Per Box | 33 |
| Pieces Per Box | 11 |
| Stc Rating | 64 |
| Iic Rating | 69 |
| Hiic Rating | 89 |
| Static Load Limit | 1300 lbs |
| Critical Radiant Flux | ASTM E648 Class I |
| Certification | FloorScore Certified |
| Material | 100% Virgin PVC |
| Phthalate Free | Yes |
| Waterproof Warranty | Lifetime Waterproof |
| Residential Warranty | Lifetime Residential Wear |
| Commercial Warranty | 30-Year Commercial Wear |
| Wear Layer Thickness | 28mil |
| Technical Data Sheet | Download |

About this product
Antique Pewter from the Next Floor Patina 419 collection is a glue-down luxury vinyl tile available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. Next Floor Patina 419 Antique Pewter is built to 3 mm thickness with a 28 mil UV-cured urethane wear layer, beveled edge, and full spread adhesive installation. Patina 419 Antique Pewter Next Floor features an 18" x 24" tile format rated IIC 69/STC 64, FloorScore certified, covering 33 sq ft per carton. This waterproof vinyl tile flooring is 100% waterproof. Antique Pewter delivers a cool medium aged pewter tankard-grey tone with natural layered surface suited for heritage tavern and everyday classic casual commercial interiors. Backed by a lifetime residential and 30-year commercial warranty. SKU: NF-PAT-419016.
More from Patina 419
View More →Product Information
| Brand | Next Floor |
| Collection | Patina 419 |
| Name | Antique Pewter |
| SKU | NF-PAT-419016 |
| Product Type | Glue Down Vinyl Tile |
| Width | 18" |
| Length | 24" |
| Thickness mm | 3 |
| Wear Layer Mil | 28 |
| Wear Layer Finish | UV-Cured Urethane |
| Edge | Beveled |
| Installation | Full Spread Adhesive (NEXT 1200™ Recommended) |
| Classification | ASTM F1700 Class III, Type B |
| SQFT Per Box | 33 |
| Pieces Per Box | 11 |
| Stc Rating | 64 |
| Iic Rating | 69 |
| Hiic Rating | 89 |
| Static Load Limit | 1300 lbs |
| Critical Radiant Flux | ASTM E648 Class I |
| Certification | FloorScore Certified |
| Material | 100% Virgin PVC |
| Phthalate Free | Yes |
| Waterproof Warranty | Lifetime Waterproof |
| Residential Warranty | Lifetime Residential Wear |
| Commercial Warranty | 30-Year Commercial Wear |
| Wear Layer Thickness | 28mil |
| Technical Data Sheet | Download |













