MSI Wayne Parc Andaz Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | MSI |
| Collection | Wayne Parc |
| Name | Andaz |
| SKU | VTRANDAZ9X60-10MM-22MIL |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Material Type | LVT |
| Installation | Float Click |
| Installation Type | Patented Locking System |
| Width | 9" |
| Length | 60" |
| Thickness mm | 10 |
| Core Thickness mm | 8 |
| Cork Backing mm | 2 |
| Pre Attached Padding | Natural Cork |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Finish | Ultra Matte |
| Edge | Pressed Natural Bevel |
| Texture | Tailored Wood Grain (EIR) |
| Style | Wood |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Radiant Heat | Yes |
| Scratch Scuff Abrasion Properties | Very Good |
| Stc Rating | 72 (drop ceiling) / 54 (6" slab) |
| Iic Rating | ΔIIC ≥ 26 dB |
| Fire Rating | Class 1 (>0.45 watts/cm2) |
| Smoke Density | <450 |
| Slip Resistance | ≥0.6 (Dry) |
| Voc Emissions | Passes < 100 mg/m |
| Heat Stability | Passes |
| Light Stability | Passes |
| Residual Indentation | Passes (PSI Equivalent > 5,000 lbs.) |
| Dimensional Stability | Passes |
| Chemical Resistance | Passes |
| Certification | FloorScore, Greenguard |
| Warranty | Lifetime Limited Residential, 25-Year Limited Light Commercial, 20-Year Limited Commercial |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Andaz by MSI from the Wayne Parc Collection is a waterproof WPC luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. MSI Wayne Parc Andaz is built to 10 mm total thickness (8mm WPC core + 2mm natural cork backing) with a 22 mil tailored EIR pressed natural bevel wear layer and patented locking float click installation. Wayne Parc Andaz MSI features a 9" x 60" plank format rated IIC 72/STC 54, FloorScore and GreenGuard certified, radiant heat compatible with ultra matte finish. This WPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Andaz delivers a warm earthy boutique hotel lobby-brown tone with natural tailored grain suited for contemporary urban hospitality-inspired and everyday warm classic casual interiors. Backed by a lifetime limited residential, 25-year limited light commercial and 20-year limited commercial warranty. SKU: VTRANDAZ9X60-10MM-22MIL.
More from Wayne Parc
View More →Product Information
| Brand | MSI |
| Collection | Wayne Parc |
| Name | Andaz |
| SKU | VTRANDAZ9X60-10MM-22MIL |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Material Type | LVT |
| Installation | Float Click |
| Installation Type | Patented Locking System |
| Width | 9" |
| Length | 60" |
| Thickness mm | 10 |
| Core Thickness mm | 8 |
| Cork Backing mm | 2 |
| Pre Attached Padding | Natural Cork |
| Wear Layer Mil | 22 |
| Wear Layer mm | 0.55 |
| Finish | Ultra Matte |
| Edge | Pressed Natural Bevel |
| Texture | Tailored Wood Grain (EIR) |
| Style | Wood |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Radiant Heat | Yes |
| Scratch Scuff Abrasion Properties | Very Good |
| Stc Rating | 72 (drop ceiling) / 54 (6" slab) |
| Iic Rating | ΔIIC ≥ 26 dB |
| Fire Rating | Class 1 (>0.45 watts/cm2) |
| Smoke Density | <450 |
| Slip Resistance | ≥0.6 (Dry) |
| Voc Emissions | Passes < 100 mg/m |
| Heat Stability | Passes |
| Light Stability | Passes |
| Residual Indentation | Passes (PSI Equivalent > 5,000 lbs.) |
| Dimensional Stability | Passes |
| Chemical Resistance | Passes |
| Certification | FloorScore, Greenguard |
| Warranty | Lifetime Limited Residential, 25-Year Limited Light Commercial, 20-Year Limited Commercial |
| Wear Layer Thickness | 22mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















