MSI Wayne Parc Reserve Andaz Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | MSI |
| Collection | Wayne Parc Reserve |
| Name | Andaz |
| SKU | VTRANDAZ9X72-12MM-30MIL |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Installation | Drop Lock |
| Width | 9" |
| Length | 72" |
| Thickness mm | 12 |
| Wear Layer Mil | 30 |
| Wear Layer mm | 0.76 |
| Finish | Ultra Matte |
| Edge | Pressed Bevel |
| Texture | EIR (Embossed in Register) |
| Style | Wood |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Underlayment | Attached Cork Pad |
| Radiant Heat | Yes |
| Certification | Greenguard Gold, FloorScore, LEED |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 30-Year Light Commercial, 25-Year Commercial |
| Wear Layer Thickness | 30mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Andaz by MSI from the Wayne Parc Reserve Collection is a waterproof WPC luxury vinyl plank available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. MSI Wayne Parc Reserve Andaz is built to 12 mm thickness with a 30 mil EIR pressed bevel ultra matte wear layer, attached cork pad, and drop lock floating installation. Wayne Parc Reserve Andaz MSI features an extra-wide 9" x 72" plank format, FloorScore, GreenGuard Gold and LEED certified, radiant heat compatible. This WPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Andaz delivers a warm earthy boutique hotel lobby-brown tone with natural tailored grain suited for contemporary urban hospitality-inspired and everyday warm classic casual interiors. Backed by a lifetime residential, 30-year light commercial and 25-year commercial warranty. SKU: VTRANDAZ9X72-12MM-30MIL.
More from Wayne Parc Reserve
View More →Product Information
| Brand | MSI |
| Collection | Wayne Parc Reserve |
| Name | Andaz |
| SKU | VTRANDAZ9X72-12MM-30MIL |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Construction | WPC |
| Installation | Drop Lock |
| Width | 9" |
| Length | 72" |
| Thickness mm | 12 |
| Wear Layer Mil | 30 |
| Wear Layer mm | 0.76 |
| Finish | Ultra Matte |
| Edge | Pressed Bevel |
| Texture | EIR (Embossed in Register) |
| Style | Wood |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Underlayment | Attached Cork Pad |
| Radiant Heat | Yes |
| Certification | Greenguard Gold, FloorScore, LEED |
| Residential Warranty | Lifetime |
| Commercial Warranty | 30-Year Light Commercial, 25-Year Commercial |
| Wear Layer Thickness | 30mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















