
Click to zoom in
About this product
Richmond Passport Almond combines a 2mm LVT build with a 0.30mm (12 mil) wear layer and UV topcoat. Manufactured in a 7 9/16" x 48 7/16" plank with glue-down installation and waterproof construction.
More Products from Passport
View More →Richmond Passport Almond Luxury Vinyl Plank
SKU: RVIPASS61465
Price Match Guarantee
Found a lower local price? If we're able to, we'll match it.
sqft
Boxes needed:1 boxes
Total coverage:30.49 sqft
Estimated total:$0.00
Shopping for multiple items? Add everything to your cart and click "Request Quote" to submit your complete list at once. No payment is needed to get started. Our team will personally review stock and delivery options before finalizing anything with you.
Product Information
| Brand | Richmond |
| Collection | Passport |
| Name | Almond |
| SKU | RVIPASS61465 |
| Product Type | Glue Down Luxury Vinyl Plank |
| Construction | LVT |
| Overall Thickness mm | 2 |
| Overall Thickness inch | 0.08" |
| Wear Layer mm | 0.30 |
| Wear Layer Mil | 12 |
| Width inch | 7 9/16" |
| Length inch | 48 7/16" |
| Edge Profile | No bevel |
| Finish | UV topcoat |
| Installation | Glue down |
| Planks Per Carton | 12 |
| Coverage SQFT Per Carton | 30.49 |
| Residential Warranty | 25 Year |
| Commercial Warranty | 5 Year Light Commercial |
| Certification | FloorScore Certified |
| Waterproof | Waterproof construction |
| Wear Layer Thickness | 0.30 |
| SQFT Per Box | 30.49 |
No documents available for this product.
















