
Click to zoom in
About this product
Grandeur Essential Algonquin Luxury Vinyl Plank
More Products from Essential
View More →Grandeur Essential Algonquin Luxury Vinyl Plank
SKU: GRAN-ESS-ALGONQUIN
$4.29per sqft
Price Match Guarantee
Found a lower local price? If we're able to, we'll match it.
sqft
Boxes needed:1 boxes
Total coverage:35.00 sqft
Estimated total:$150.15
Shopping for multiple items? Add everything to your cart and click "Request Quote" to submit your complete list at once. No payment is needed to get started. Our team will personally review stock and delivery options before finalizing anything with you.
Product Information
| Brand | Grandeur |
| Collection | Essential |
| Name | Algonquin |
| SKU | GRAN-ESS-ALGONQUIN |
| Product Type | Luxury Vinyl Plank |
| Construction | Dry-Back LVT |
| Structure | 3.0mm LVT |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Width | 7" |
| Length | 48" |
| Thickness mm | 3 |
| Wear Layer mm | 0.5 |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Finish | PU with aluminum oxide |
| Gloss Level | Matte |
| Color Variation | Medium-High |
| SQFT Per Box | 35.00 |
| Edge | 4-Sided Micro Bevel |
| Installation Method | Glue Down Dry-Back |
| Installation Grade | On, above, or below grade |
| Radiant Heat | Suitable with limitations |
| Certification | FloorScore, GreenGuard |
No documents available for this product.




