Golden Choice 1060 Laminate Flooring
SKU: GC1060
$3.19per sqft
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:7 boxes
Total coverage:109.20 sqft
Estimated total:$348.35
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:7 boxes
Total coverage:109.20 sqft
Estimated total:$348.35
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | 1060 |
| Collection | 1060's |
| Brand | Golden Choice |
| SKU | GC1060 |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness mm | 12.3 |
| Thickness in | 0.472 |
| Width in | 8 |
| Length in | 48 |
| Size in | 48 x 8 x 0.472 in |
| Installation | Click System |
| Certification | CE, CARB II, EPA, FloorScore |
| Weight Lb Per Box | 39.18 |
| Boxes Per Pallet | 60.0 |
| Width mm | 195.0 |
| Length mm | 1215.0 |
| Size mm | 1215 x 195 x 12.3 mm |
| SQFT Per Box | 15.6 |
| SQFT Per Pallet | 936.0 |
| Collection Name | Golden Choice - 1060's Water Resistant Laminate |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Golden Choice 1060 from the 1060’s Water Resistant Laminate Collection is a 12.3mm AC4-rated 48" x 8" click plank with low-VOC CE, CARB II, EPA and FloorScore certifications, offering durable, family-friendly laminate flooring for Toronto and Ontario homes.
More from 1060's
View More →Product Information
| Product Name | 1060 |
| Collection | 1060's |
| Brand | Golden Choice |
| SKU | GC1060 |
| Product Type | Water Resistant Laminate |
| AC Rating | AC4 |
| Thickness mm | 12.3 |
| Thickness in | 0.472 |
| Width in | 8 |
| Length in | 48 |
| Size in | 48 x 8 x 0.472 in |
| Installation | Click System |
| Certification | CE, CARB II, EPA, FloorScore |
| Weight Lb Per Box | 39.18 |
| Boxes Per Pallet | 60.0 |
| Width mm | 195.0 |
| Length mm | 1215.0 |
| Size mm | 1215 x 195 x 12.3 mm |
| SQFT Per Box | 15.6 |
| SQFT Per Pallet | 936.0 |
| Collection Name | Golden Choice - 1060's Water Resistant Laminate |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support















