NAF AquaPlus Gold Amazon Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | NAF |
| Collection | AquaPlus Gold |
| Name | Amazon |
| SKU | NAF-AquaPlus-Amazon |
| Product Type | SPC Click Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 7 |
| Core Thickness mm | 5.5 |
| Pad Thickness mm | 1.5 |
| Width inch | 7 3/16" |
| Length inch | 59" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Edge Detail | 4-sided painted bevel |
| Finish | Deep textured |
| Lock System | Valinge 2G / 5Gi Drop Lock |
| Attached Pad | Cork |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore |
| Coverage SQFT Per Box | 17.63 |
| Warranty | 30 Year Residential / 5 Year Light Commercial |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 17.63 |

About this product
Amazon from the NAF AquaPlus Gold collection is an SPC luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. NAF AquaPlus Gold Amazon is built to 7 mm total thickness (5.5mm SPC + 1.5mm cork) with a 20 mil wear layer, deep texture, four-sided painted bevel edge, and Valinge 2G/5Gi Drop Lock click system. AquaPlus Gold Amazon NAF features a 7-3/16" x 59" plank format, FloorScore certified, covering 17.63 sq ft per carton. This SPC vinyl plank flooring is 100% waterproof. Amazon carries a warm earthy South American rainforest river-brown tone with natural bold grain suited for Amazonian jungle and everyday casual warm interiors. Backed by a 30-year residential and 5-year light commercial warranty. SKU: NAF-AquaPlus-Amazon.
More from Aquaplus Gold
View More →Product Information
| Brand | NAF |
| Collection | AquaPlus Gold |
| Name | Amazon |
| SKU | NAF-AquaPlus-Amazon |
| Product Type | SPC Click Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 7 |
| Core Thickness mm | 5.5 |
| Pad Thickness mm | 1.5 |
| Width inch | 7 3/16" |
| Length inch | 59" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Edge Detail | 4-sided painted bevel |
| Finish | Deep textured |
| Lock System | Valinge 2G / 5Gi Drop Lock |
| Attached Pad | Cork |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Certification | FloorScore |
| Coverage SQFT Per Box | 17.63 |
| Warranty | 30 Year Residential / 5 Year Light Commercial |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 17.63 |



















