XL Flooring Legacy Opal
SKU: LG-OPL-051
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.50 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:116.50 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Length | 48" (1218mm) |
| Width | 7" (178mm) |
| Thickness | 5mm (0.197") |
| Surface Finish | Brushed emboss |
| Backing | Dryback |
| Floor Coverage Per Box | 23.3 sf (2.16 m²) |
| Residential Warranty | Limited 20 Years |
| Commercial Warranty | Limited 10 Years |
| Product Composition | LVP - PVC Laminate |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 23.3 |

Click to zoom in
About this product
While we make every effort to maintain accuracy in product color reproduction, we do recommend that you visit a showroom to determine the accurate color of our flooring.
More from XL Legacy
View More →Product Information
| Length | 48" (1218mm) |
| Width | 7" (178mm) |
| Thickness | 5mm (0.197") |
| Surface Finish | Brushed emboss |
| Backing | Dryback |
| Floor Coverage Per Box | 23.3 sf (2.16 m²) |
| Residential Warranty | Limited 20 Years |
| Commercial Warranty | Limited 10 Years |
| Product Composition | LVP - PVC Laminate |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 23.3 |

















