Goodfellow Rocky Mountain Looselay Vinyl Plank 4444 Forbes
SKU: gf-4444
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Goodfellow |
| Collection | Rocky Mountain |
| SKU | 4444 |
| Product Name | Forbes |
| Product Type | Loose Lay Vinyl Plank |
| Width | 7" |
| Length | 48" |
| Thickness | 5mm |
| Finish | Textured |
| Installation | Loose lay |
| Pad | None |
| Features | Waterproof, Install on all levels, Radiant floor compatible, Antibacterial coating, High resistance to sunlight, Floor Score certified |
| Warranty Residential | Lifetime limited |
| Warranty Commercial | 10 years |
| Wear Layer Thickness | 0.5mm (20 mil) |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Goodfellow Rocky Mountain Looselay Vinyl Plank 4444 Forbes - Shop Vinyl floor products and transitions now at great prices in a variety of options ideal for use in any residential and commercial space. Visit Squarefoot Flooring,
More from Rocky Mountain
View More →Product Information
| Brand | Goodfellow |
| Collection | Rocky Mountain |
| SKU | 4444 |
| Product Name | Forbes |
| Product Type | Loose Lay Vinyl Plank |
| Width | 7" |
| Length | 48" |
| Thickness | 5mm |
| Finish | Textured |
| Installation | Loose lay |
| Pad | None |
| Features | Waterproof, Install on all levels, Radiant floor compatible, Antibacterial coating, High resistance to sunlight, Floor Score certified |
| Warranty Residential | Lifetime limited |
| Warranty Commercial | 10 years |
| Wear Layer Thickness | 0.5mm (20 mil) |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















