
Click to zoom in
About this product
Goodfellow Rocky Mountain Looselay Vinyl Plank 4440 Athabasca - Shop Vinyl floor products and transitions now at great prices in a variety of options ideal for use in any residential and commercial space. Visit Squarefoot Flooring,
More Products from Rocky Mountain
View More →Goodfellow Rocky Mountain Looselay Vinyl Plank 4440 Athabasca
SKU: gf-4440
Price Match Guarantee
Found a lower local price? If we're able to, we'll match it.
sqft
Boxes needed:1 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Shopping for multiple items? Add everything to your cart and click "Request Quote" to submit your complete list at once. No payment is needed to get started. Our team will personally review stock and delivery options before finalizing anything with you.
Product Information
| Brand | Goodfellow |
| Collection | Rocky Mountain |
| SKU | 4440 |
| Product Name | Athabasca |
| Product Type | Loose Lay Vinyl Plank |
| Width | 7" |
| Length | 48" |
| Thickness | 5mm |
| Finish | Textured |
| Installation | Loose lay |
| Pad | None |
| Features | Waterproof, Install on all levels, Radiant floor compatible, Antibacterial coating, High resistance to sunlight, Floor Score certified |
| Warranty Residential | Lifetime limited |
| Warranty Commercial | 10 years |
| Wear Layer Thickness | 0.5mm (20 mil) |
No documents available for this product.



















