Goodfellow Dubai Vinyl Plank Sunset 2663
SKU: gf-2663
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Goodfellow |
| Collection | Dubai |
| SKU | 2663 |
| Color | Sunset |
| Product Type | SPC Vinyl Plank |
| Width | 5.83" |
| Length | 48" |
| Thickness | 5.5mm |
| Pad | 1.5mm EVA attached |
| Installation | Floating, Unilin Drop Lock |
| Finish | EIR (Embossed In Register) |
| Sound Rating | STC 72 / IIC 70 |
| Features | Waterproof, Various shades per box, No formaldehyde, No phthalate, Radiant heat compatible, UV resistant, FloorScore Certified |
| Temperature Tolerance | +60°C to -60°C, 60 ft span without transition |
| Warranty | 30 Year residential, 10 Year commercial |
| Wear Layer Thickness | 0.5mm |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Goodfellow Dubai Vinyl Plank Sunset 2663 - Shop Vinyl floor products and transitions now at great prices in a variety of options ideal for use in any residential and commercial space. Visit Squarefoot Flooring,
More from Dubai
View More →Product Information
| Brand | Goodfellow |
| Collection | Dubai |
| SKU | 2663 |
| Color | Sunset |
| Product Type | SPC Vinyl Plank |
| Width | 5.83" |
| Length | 48" |
| Thickness | 5.5mm |
| Pad | 1.5mm EVA attached |
| Installation | Floating, Unilin Drop Lock |
| Finish | EIR (Embossed In Register) |
| Sound Rating | STC 72 / IIC 70 |
| Features | Waterproof, Various shades per box, No formaldehyde, No phthalate, Radiant heat compatible, UV resistant, FloorScore Certified |
| Temperature Tolerance | +60°C to -60°C, 60 ft span without transition |
| Warranty | 30 Year residential, 10 Year commercial |
| Wear Layer Thickness | 0.5mm |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















