
Click to zoom in
About this product
Next Floor Stone Cast Monumental Vinyl Tile 526 604 Latte Stone - Shop Vinyl floor products and transitions now at great prices in a variety of options ideal for use in any residential and commercial space.
More Products from Stone Cast Monumental Tile
View More →Next Floor Stone Cast Monumental Vinyl Tile 526 604 Latte Stone
SKU: nx-3102
Price Match Guarantee
Found a lower local price? If we're able to, we'll match it.
sqft
Boxes needed:1 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Shopping for multiple items? Add everything to your cart and click "Request Quote" to submit your complete list at once. No payment is needed to get started. Our team will personally review stock and delivery options before finalizing anything with you.
Product Information
| Brand | Next Floor |
| Collection | Stone Cast Monumental 526 |
| Name | 604 Latte Stone |
| SKU | nx-3102 |
| Type | Vinyl Tile |
| Length | 12" |
| Width | 24" |
| Thickness | 5.0 mm |
| Floorarea | 24.1 SF per carton |
| Packaging | 12 pieces per carton (32 lbs) |
| Edgetreatment | Four-Sided Microbevel |
| Installation | Click Floating Floor (on, above or below grade) |
| Warranties | Lifetime Waterproof, Lifetime Residential Wear, 10-Year Commercial Wear |
| Wear Layer Thickness | 12mil |
No documents available for this product.















