Flooring Terminal Terminal Series Vinyl Plank Haneda
SKU: ft-0012
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:121.70 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:5 boxes
Total coverage:121.70 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product Name | Haneda |
| Brand | Flooring Terminal |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Length | 60” |
| Width | 7.2” |
| Thickness | 7mm |
| Pad | 1.5mm attached |
| SQFT Per Box | 24.34 |
| Finish | Embossed with 4-side painted bevels |
| Acoustic Rating | IIC 72; STC 73 |
| Locking System | Drop lock with 5Gi |
| Certifications | GreenGuard, FloorScore |
| Warranty | 30 years residential / 8 years commercial |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Flooring Terminal Terminal Series Vinyl Plank Haneda - Shop Vinyl floor products and transitions now at great prices in a variety of options ideal for use in any residential and commercial space.
More from Flooring Terminal Terminal
View More →Product Information
| Product Name | Haneda |
| Brand | Flooring Terminal |
| Product Type | Vinyl Plank |
| Length | 60” |
| Width | 7.2” |
| Thickness | 7mm |
| Pad | 1.5mm attached |
| SQFT Per Box | 24.34 |
| Finish | Embossed with 4-side painted bevels |
| Acoustic Rating | IIC 72; STC 73 |
| Locking System | Drop lock with 5Gi |
| Certifications | GreenGuard, FloorScore |
| Warranty | 30 years residential / 8 years commercial |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support

















