NAF Aqualuuuz Barcelona Luxury Vinyl Plank
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | NAF |
| Collection | AquaLuuuz |
| Name | Barcelona |
| SKU | NAF-Aqualuuuz-Barcelona |
| Product Type | Loose Lay Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 5 |
| Width inch | 7 1/4" |
| Length inch | 47 15/16" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Edge Detail | Painted 4-sided bevel |
| Finish | Deep textured |
| Installation | Loose lay / Glue down |
| Certification | FloorScore |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Coverage SQFT Per Box | 19.32 |
| Planks Per Box | 8 |
| Boxes Per Pallet | 60 |
| Warranty | 15 Year Residential / 5 Year Light Commercial |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 19.32 |

About this product
Barcelona from the NAF AquaLuuuz collection is a loose-lay luxury vinyl plank flooring available at Squarefoot Flooring in Mississauga and Barrie. NAF AquaLuuuz Barcelona is built to 5 mm thickness with a 20 mil wear layer, deep texture, four-sided painted bevel edge, and loose lay or glue-down installation. AquaLuuuz Barcelona NAF features a 7-1/4" x 47-15/16" plank format, FloorScore certified, covering 19.32 sq ft per carton. This waterproof vinyl plank flooring is 100% waterproof. Barcelona delivers a warm golden Catalan coastal-amber tone with natural flowing grain suited for Las Ramblas and everyday casual Mediterranean commercial interiors. Backed by a 15-year residential and 5-year light commercial warranty. SKU: NAF-Aqualuuuz-Barcelona.
More from AquaLuuuz Looselay
View More →Product Information
| Brand | NAF |
| Collection | AquaLuuuz |
| Name | Barcelona |
| SKU | NAF-Aqualuuuz-Barcelona |
| Product Type | Loose Lay Luxury Vinyl Plank |
| Thickness mm | 5 |
| Width inch | 7 1/4" |
| Length inch | 47 15/16" |
| Wear Layer Mil | 20 |
| Edge Detail | Painted 4-sided bevel |
| Finish | Deep textured |
| Installation | Loose lay / Glue down |
| Certification | FloorScore |
| Waterproof | 100% waterproof |
| Coverage SQFT Per Box | 19.32 |
| Planks Per Box | 8 |
| Boxes Per Pallet | 60 |
| Warranty | 15 Year Residential / 5 Year Light Commercial |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 19.32 |


















