Goodfellow Everest Vinyl Plank 5002 Makalu
SKU: gf-5002
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:100 boxes
Total coverage:100.00 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Brand | Goodfellow |
| Collection | Everest |
| SKU | 5002 |
| Product Name | Makalu |
| Product Type | SPC Vinyl Plank |
| Width | 7.17" |
| Length | 72" |
| Thickness | 6.5mm |
| Pad | 1.5mm EVA attached |
| Installation | Floating, i4F Drop Lock |
| Finish | EIR (Embossed In Register) |
| Sound Rating | STC / IIC: 72 |
| Features | Waterproof, High resistance to sunlight, No formaldehyde, No phthalate, Various shades per box, Install on all levels, Radiant heat compatible, 30-Year residential warranty, 10-Year commercial warranty |
| Wear Layer Thickness | 0.5mm |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
Click to zoom in
About this product
Goodfellow Everest Vinyl Plank 5002 Makalu - Shop Vinyl floor products and transitions now at great prices in a variety of options ideal for use in any residential and commercial space. Visit Squarefoot Flooring,
More from Everest Goodfellow
View More →Product Information
| Brand | Goodfellow |
| Collection | Everest |
| SKU | 5002 |
| Product Name | Makalu |
| Product Type | SPC Vinyl Plank |
| Width | 7.17" |
| Length | 72" |
| Thickness | 6.5mm |
| Pad | 1.5mm EVA attached |
| Installation | Floating, i4F Drop Lock |
| Finish | EIR (Embossed In Register) |
| Sound Rating | STC / IIC: 72 |
| Features | Waterproof, High resistance to sunlight, No formaldehyde, No phthalate, Various shades per box, Install on all levels, Radiant heat compatible, 30-Year residential warranty, 10-Year commercial warranty |
| Wear Layer Thickness | 0.5mm |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support











