
About this product
Beaulieu Blacktex Sheet Vinyl Terrace Taupe BL002 B0133 - Shop Vinyl floor products and transitions now at great prices in a variety of options ideal for use in any residential and commercial space. Visit Squarefoot Flooring, your trusted vinyl flooring store retailer near me, proudly serving Mississauga, Barrie, Toronto, Oakville, Niagara Falls, Brampton, Newmarket, Burlington, Hamilton, Guelph, Ontario, and all of Canada.
More Products from Blacktex
View More →Beaulieu Blacktex Sheet Vinyl Terrace Taupe BL002 B0133
Found a lower local price? If we're able to, we'll match it.
Shopping for multiple items? Add everything to your cart and click "Request Quote" to submit your complete list at once. No payment is needed to get started. Our team will personally review stock and delivery options before finalizing anything with you.
Product Information
| Brand | Tex |
| Collection | Blacktex |
| Style Name | Terrace Taupe |
| Style Number | BL002-B0133 |
| Construction | Sheet Vinyl |
| Material | n/a |
| Backing | BLACK TEX BAC |
| Wear Layer Thickness | 0.016 (0.4 mm) |
| Total Thickness | 0.110 (2.8 MM) |
| Width | 13' 1'' (4 M) |
| Format | Sheet |
| Finish | SAND |
| Top Surface | Polyurethane |
| Interlayer | Fiberglass |
| Design | CONCRETE |
| Design Size (w X L) | n/a |
| Pattern Repeat (w X L) | ± 39.37 x 39.37 (100 cm x 100 cm) |
| Abrasion Resistance | Heavy Residential & General Commercial Use |
| Standard Length | 98.4 ft (30 m) |
| Reverse Seam | No |
| Certifications | BLC Certification, Phthalates Free, E1 Certified, FloorScore |
| Weight | 57.51 oz./y² (1950 g/m²) |
| Style | NameTerrace Taupe |
| Constructionsheet | Vinyl |
| Backingblack | TEX BAC |
| Wear | Layer Thickness0.016 (0.4 mm) |
| Total | Thickness0.110 (2.8 MM) |
| Width13' | 1'' (4 M) |
| Top | SurfacePolyurethane |
| Pattern | Repeat (W x L)± 39.37 x 39.37 (100 cm x 100 cm) |
| Abrasion | ResistanceHeavy Residential & General Commercial Use |
| Standard | Length98.4 ft (30 m) |
| Reverse | SeamNo |
| Certificationsblc | Certification, Phthalates Free, E1 Certified, FloorScore |
| Packaging | informationWeight57.51 oz./y² (1950 g/m²) |
| Weight57.51 | oz./y² (1950 g/m²) |
No documents available for this product.






