
About this product
Beaulieu Tex Ultra Sheet Vinyl Courtenay Light TXU01 B0082 - Shop Vinyl floor products and transitions now at great prices in a variety of options ideal for use in any residential and commercial space. Visit Squarefoot Flooring, your trusted vinyl flooring store retailer near me, proudly serving Mississauga, Barrie, Toronto, Oakville, Niagara Falls, Brampton, Newmarket, Burlington, Hamilton, Guelph, Ontario, and all of Canada.
More Products from Tex Ultra
View More →Beaulieu Tex Ultra Sheet Vinyl Courtenay Light TXU01 B0082
Found a lower local price? If we're able to, we'll match it.
Shopping for multiple items? Add everything to your cart and click "Request Quote" to submit your complete list at once. No payment is needed to get started. Our team will personally review stock and delivery options before finalizing anything with you.
Product Information
| Brand | Tex |
| Collection | Tex Ultra |
| Style Name | Courtenay Light |
| Style Number | TXU01-B0082 |
| Construction | Sheet Vinyl |
| Material | n/a |
| Backing | TEX BAC |
| Wear Layer Thickness | 0.016 (0.4 mm) |
| Total Thickness | 0.114 (2.9 MM) |
| Width | 13' 1'' (4 M) |
| Format | Sheet |
| Finish | SOFTWOOD |
| Top Surface | Polyurethane Lacquer |
| Interlayer | Flextreme |
| Design | WOOD |
| Design Size (w X L) | ± 8 x 59 (20 cm x 150 cm) |
| Pattern Repeat (w X L) | ± 39.37 x 59.06 (100 cm x 150 cm) |
| Abrasion Resistance | Heavy Residential & General Commercial Use |
| Standard Length | 91.9 ft (28 m) |
| Reverse Seam | No |
| Certifications | BLC Certification, Phthalates Free, FloorScore |
| Weight | 58.99 oz./y² (2000 g/m²) |
| Collectiontex | Ultra |
| Style | NameCourtenay Light |
| Constructionsheet | Vinyl |
| Backingtex | BAC |
| Wear | Layer Thickness0.016 (0.4 mm) |
| Total | Thickness0.114 (2.9 MM) |
| Width13' | 1'' (4 M) |
| Top | SurfacePolyurethane Lacquer |
| Pattern | Repeat (W x L)± 39.37 x 59.06 (100 cm x 150 cm) |
| Abrasion | ResistanceHeavy Residential & General Commercial Use |
| Standard | Length91.9 ft (28 m) |
| Reverse | SeamNo |
| Certificationsblc | Certification, Phthalates Free, FloorScore |
| Packaging | informationWeight58.99 oz./y² (2000 g/m²) |
| Weight58.99 | oz./y² (2000 g/m²) |
No documents available for this product.






