4 Corners Nexgen Chicopee
Enter the size of your space
Enter the size of your space
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Product | Chicopee |
| Brand | 4 Corners |
| Collection | NexGen |
| Thickness | 5.5mm |
| Width | 7.20" |
| Length | 48.03" |
| Pallet Dimensions | L 4′ x W 4′ x H 5′ |
| Surface Treatment | Double UV coating |
| Material | 100% virgin vinyl rigid core |
| SQFT Per Box | 19.22 |
| Planks Per Box | 8 |
| Special Features | Microbevel |
| Sound Transmission Iic | 53 IIC |
| SQFT Per Pallet | 1076 |
| Boxes Per Pallet | 56 |
| Weight Box | 36 lbs. (16.3 kg) |
| Weight Pallet | 2000 lbs. (907 kg) |
| Wear Layer Thickness | 12 mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support
About this product
Chicopee from the 4 Corners NexGen collection offers a sophisticated and resilient flooring option, crafted with 100% virgin SPC rigid core and click-lock installation for easy setup. This FloorScore-certified plank features a 5.5mm thickness, 12 mil wear layer, and a realistic wood texture across a 7.20" wide and 48.03" long plank. Each box covers 19.22 sq. ft., making it an ideal choice for both residential and light commercial spaces.
More from Nexgen
View More →Product Information
| Product | Chicopee |
| Brand | 4 Corners |
| Collection | NexGen |
| Thickness | 5.5mm |
| Width | 7.20" |
| Length | 48.03" |
| Pallet Dimensions | L 4′ x W 4′ x H 5′ |
| Surface Treatment | Double UV coating |
| Material | 100% virgin vinyl rigid core |
| SQFT Per Box | 19.22 |
| Planks Per Box | 8 |
| Special Features | Microbevel |
| Sound Transmission Iic | 53 IIC |
| SQFT Per Pallet | 1076 |
| Boxes Per Pallet | 56 |
| Weight Box | 36 lbs. (16.3 kg) |
| Weight Pallet | 2000 lbs. (907 kg) |
| Wear Layer Thickness | 12 mil |
No documents available
Contact us for installation guides, warranty information, or technical specifications
Contact Support














