XL Flooring Foundation Plank Palizzo
SKU: FP-PAL-048
Fast local pickup & delivery available
Quick turnaround from our supplier network
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:105.00 sqft
Estimated total:$0.00
Enter the size of your space
sqft
Boxes needed:3 boxes
Total coverage:105.00 sqft
Estimated total:$0.00
Choose how you'd like to proceed
For this product only • No payment required
Add multiple items and request a quote together
Product Information
| Length | 48" (1219mm) |
| Width | 7" (177.8mm) |
| Thickness | 3mm (0.125in) |
| Surface Finish | Brushed Emboss |
| Profile | Micro-bevel edge |
| Backing | Dryback |
| Floor Coverage Per Carton | 35 sf (3.25m²) |
| Residential Warranty | 10-Year |
| Commercial Warranty | 5-Year |
| Product Composition | LVP - PVC Laminate |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 35 |

Click to zoom in
About this product
While we make every effort to maintain accuracy in product color reproduction, we do recommend that you visit a showroom to determine the accurate color of our flooring.
More from XL Foundation
View More →Product Information
| Length | 48" (1219mm) |
| Width | 7" (177.8mm) |
| Thickness | 3mm (0.125in) |
| Surface Finish | Brushed Emboss |
| Profile | Micro-bevel edge |
| Backing | Dryback |
| Floor Coverage Per Carton | 35 sf (3.25m²) |
| Residential Warranty | 10-Year |
| Commercial Warranty | 5-Year |
| Product Composition | LVP - PVC Laminate |
| Wear Layer Thickness | 20mil |
| SQFT Per Box | 35 |

















